Go Back

Lefkoşa'daki uluslararası öğrenciler arasında son zamanlarda ortaya çıkan COVID-19 vakalarına ilişkin açıklama.

Birkaç gündür Lefkoşa ve çevresinde, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'ndeki yurtlardan birinde tespit edilen 27 pozitif vakanın ardından uluslararası öğrenci topluluğunda COVID19 vakası salgını oldu. Bunu takip eden günlerde, daha fazla temaslı vaka keşfedildi. VOIS Cyprus olarak durumun ne kadar vahim olduğunun farkındayız ve bu nedenle, bu öğrencilerin genel sağlık durumları konusunda son derece endişeliyiz. Öğrenciler adına sakinlik ve iş birliği içinde bulunmayı ve KKTC hükümeti içinse acil ve verimli çözümler üretilmesi için çağrıda bulunuyoruz.

Bir dizi nedenden ötürü, bazı yabancı öğrencilerin belirlenmiş olan güvenlik kurallarına uymadıkları dikkatimizi çekti. Öğrenci topluluğu üyelerimize bu koruma önlemlerine dikkat etmelerini ve bunları uygulamalarını şiddetle hatırlatıyoruz; Maske takmak, el yıkamak, sosyal mesafeye dikkat etmek, kalabalıklardan kaçınmak ve hükümet tarafından açıklanmış sosyal medya sayfalarımızda da yayınladığımız diğer tüm tedbirler... Öğrenci topluluğunun karşı karşıya olduğu özel durumu, zorlukları ve ihtiyaçlarını, beslenmek ve kendimize bakmak için çalıştığımızı, arkadaşlarımızla sosyal bağ kurma ihtiyacı duyduğumuzu ve özellikle gençler olarak evde kalmanın zihinsel ve fiziksel yorgunluğunun farkında olmamızın yanı sıra özellikle gençler olarak şunu aklımızdan çıkarmamalıyız: Ölümcül küresel bir salgının olduğu olağanüstü bir zamandan geçiyoruz, bu nedenle kuralları çiğnemenin sadece kendi sağlığımızı değil, bir bütün olarak halk sağlığını da tehlikeye attığının bilincinde olmalıyız. KKTC'de COVID19'u tamamen atlatabilmiş olmaktan çok uzağız, bu nedenle işlerimizde son derece dikkatli olmamız önemli. Kendi güvenliğiniz, arkadaşlarınızın ve yerel halkın güvenliği için kurallara uyun. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ve COVID19 belirtileri gösteriyorsanız, lütfen kendi kendinizi izole edin ve yetkili makamları bilgilendirin.

Bazı öğrencilerin COVID19 semptomları gösterdiği halde günlük yaşamlarına devam ettiği dikkatimizi çekti. Bu son derece endişe verici ve düşüncesiz bir davranış. Bir organizasyon olarak, duyduğumuz şey eğer doğruysa, bu tür davranışları göz ardı etmeyeceğimizi kesin olarak belirtmeliyiz. Semptomlar gösteriyorsanız, test sonucunuz pozitifse veya test sonucu pozitif çıkan biriyle yakın zamanda temas halinde bulunduysanız, bunu mümkün olan en kısa zamanda, temas halinde bulunduğunuz herkesin de yazılı olduğu bir listeyle birlikte bildirin ve lütfen, kendi kendinizi izole edin, işe gitmeyin, arkadaşlarınızı görmeyin, herhangi bir sebeple evinizden ayrılmayın ve görüştüğünüz kişilere de aynısını yapmalarını söyleyin. Anlıyoruz, zor zamanlar içerisindeyiz ve hepimiz çalışmak zorundayız, biz kendimiz de öğrenciyiz ve diğer korkularınızı da anlıyoruz, ancak lütfen böyle zamanlarda toplumsal iyiliği düşünmemiz gerektiğini unutmayın. Kurallara uymamak, kendimizi ve başkalarını korumamak yeni ve kontrol edilemeyen bir salgına yol açma potansiyelini ortaya çıkarır. Unutmayın, bazı öğrencilerin sağlık sorunları var ve bizim umursamaz hareketlerimiz onların hayatlarını tehlikeye atacaktır.

Bir kez daha hükümeti, özellikle de Sağlık Bakanlığı'nı Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı aracılığıyla uluslararası öğrenci topluluğu için göndermiş olduğumuz talepleri dikkate almaya çağırıyoruz. Bugün olduğu gibi, halk sağlığının bir numaralı öncelik taşıdığına ve öğrencilerin yasal statüsü gibi diğer tüm hususların ikinci sırada olduğuna inanıyoruz. Sınır dışı edilme ve suçlu konumuna düşme korkusu var olmaya devam ettiği sürece, birçok öğrenci COVID19 vakalarını bildirmekten korkacaktır.

Bu temelde, yasal statüleri şüpheli olabilecek öğrenciler de dahil olmak üzere, PCR testlerini herkesin kullanımına sunmak için sorumluları ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çağırıyoruz. Bu test süreci, bu öğrencilerin mahremiyetini, güvenliğini ve suç teşkil etmemesini garanti etmesi gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca durumun şeffaflığı ve bu öğrencilerin insan haklarının korunması için çağrıda bulunuyoruz. Hükümet, düzensiz bir statüye sahip olabilecek öğrenciler için karantinaya almanın sınır dışı edilmeden önce olmayacağına söz vermelidir. Öğrencilere bu tür garantiler verilmeden, toplumumuzda testlere girmenin sonuçlarından olan korkusu var olmaya devam edecektir. Bunun sonucu olarak semptom gösteren kişilerin testlere gitme potansiyelinin düşmesi ve test sonucu pozitif çıkanların arkadaşlarının ve meslektaşlarının güvenliğini tehlikeye atma korkusuyla temas halinde oldukları kişileri tam açıklamaması gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Şimdi insanlık olarak birlikteliğimizin ve kararlılığımızın sınandığı bir zamandan geçiyoruz. COVID19'un yarattığı tehlikeleri başarılı bir şekilde aşabilmek için sahip olduğumuz tek çözüm dayanışmadır. COVID19 ayrımcılık yapmaz, biz de yapmamalıyız.

Önce sağlık!

VOIS Cyprus,

Dernek başkanı

12/03/2021

Posted by VOIS OFFICIAL on 2021-03-13

Stay safe by staying home #COVID19 #EvdeKal #StayHome